Formalności przy wykupie przedmiotu leasingu

17 marca
15:09 2016

Po pewnym czasie leasing może stać się jedynie kłopotliwym zobowiązaniem, od którego przedsiębiorca będzie chciał się jak najszybciej uwolnić. W takim przypadku warta rozważenia będzie opcja wykupu przedmiotu leasingu przed upływem ważności umowy. Sprawdź formalności.

Wypowiedzenie umowy leasingu jest dalece niedoskonałym rozwiązaniem – wiąże się bowiem z koniecznością poniesienia poważnych konsekwencji finansowych, a przy tym pozbawia możliwości nabycia leasingowanej rzeczy. Dlatego też najczęściej bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem okazuje się wykup przedmiotu leasingu przed czasem.

Wykup przedmiotu leasingu – korzystniejszy niż wypowiedzenie umowy

W przypadku wypowiedzenia umowy leasingobiorca musi nie tylko zwrócić przedmiot leasingu, ale również dokonać zapłaty wszystkich pozostałych rat, odsetek oraz innych przewidzianych opłat i prowizji. Istotne jest przy tym to, że opłacalność takiego rozwiązania w praktyce zależy głównie od tego, czy i za ile firmie leasingowej uda się sprzedać lub wyleasingować zwrócony przedmiot leasingu. To właśnie tutaj uwidacznia się przewaga rozwiązania polegającego na wykupie leasingowanej rzeczy przed czasem – leasingobiorca, będąc jej właścicielem, może ją bowiem sprzedać na korzystniejszych warunkach. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli umowa zostanie zerwana przed upływem okresu 40% amortyzacji leasingowanego środka trwałego konieczne będzie uiszczenie dodatkowych opłat na rzecz fiskusa. Dotyczy tu obydwu omawianych rozwiązań.

Wykup przedmiotu leasingu w praktyce

Wszelkie procedury i formalności dotyczące zakończenia umowy leasingu i wykupu przedmiotu są zawsze precyzyjnie opisane w ogólnych warunkach umowy leasingu.

Firmy leasingowe często stosują zasadę polegającą na tym, że od dnia płatności ostatniej raty leasingowej, korzystający ma jeszcze określony przedział czasu (np. 2 tygodnie), by poinformować o tym, czy jest zainteresowany wykupieniem przedmiotu za wartość wykupu. Jeśli decyzja jest pozytywna i środki zostaną przelane na konto finansującego, ten ostatni wystawi fakturę sprzedaży przedmiotu leasingu i wyśle ją do korzystającego. W przypadku samochodów dołączane są także wszelkie dokumenty pozwalające na ich przerejestrowanie.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Warto też wspomnieć, że w praktyce wszelkie te procedury są jedynie formalnością, a sama wartość wykupu środka trwałego – zazwyczaj symboliczna i nieprzekraczająca 1% wartości leasingowanej rzeczy. Naturalnie w przypadku wykupu przeprowadzanego przed upływem terminu umowy koszt transakcji będzie wyższy.